Strona główna » Porady » Jak dopasować kolorystykę szafy do jego wnętrza?

Jak dopasować kolorystykę szafy do jego wnętrza?



Jak dopasować kolorystykę szafy do jego wnętrza?



Aranżacja wnętrza to pojęcie, w którym mieści się szeroko rozumiany styl, wystrój, a także dobór odpowiednich elementów wyposażenia, mebli, dekoracji. Kluczowe znaczenie ma kolor – począwszy od pomalowania czy tapetowania ścian, przez kolor szafy, komody i innych mebli, aż po detale i adekwatne dekoracje. Kolor ma nie tylko „pasować”, może także wizualnie powiększać, zmniejszać lub ocieplać aranżowane wnętrze.

Zasady doboru kolorystyki we wnętrzach

Wybór koloru ścian czy mebli to indywidualna sprawa. Eksperci w tej dziedzinie opierają się jednak na pewnych zasadach, które warto znać zabierając się za malowanie, urządzanie czy kupno imponującej szafy w kolorze czarnym, a może białym?

 

· dopełnienie barw bazuje na połączeniu kolorów przeciwstawnych – takie zestawienie ożywia wnętrze

· triada - używamy trzech kolorów z wierzchołków trójkąta nałożonego na koło barw, co zapewni interesujący efekt „harmonijnego kontrastu”

· pokrewna fuzja opiera się na połączeniu kolorów sąsiadujących na kole barw (2-5 kolorów), jest sposobem na monochromatyczne i harmonijne wnętrze

· kolor podstawowy i uzupełniające to zestawienie głównej barwy (motyw przewodni) z 2-3 odcieniami z przeciwnej strony koła barw, dzięki czemu uzyskujemy aranżację elegancką, ale z charakterem

Kolory do małych i przestronnych wnętrz

Dobór odpowiednich kolorów to nie tylko kwestia estetyki i gustu. Jest to również sposób na wizualny efekt powiększenia przy małym metrażu, ocieplenie, a także zmniejszenie np. przestronnych, wysokich pomieszczeń. Najbardziej ogólna i oczywista zasada mówi, że jasne kolory sprawią, że wnętrze będzie wydawać się większe, z kolei ciemne – optycznie je zmniejszą. Podobnie jest ze kolorami chłodnymi i ciepłymi. Te pierwsze zaleca się w niewielkich pomieszczeniach, natomiast ciepłe barwy optycznie przybliżają obiekty, a zatem nie stosuje się ich w małych pokojach czy w wąskim przedpokoju.

 

Te zasady warto zastosować zarówno przy doborze kolorów na ściany czy podłogi, jak też wybierając meble. Ustawiając wyposażoną w drzwi przesuwne szafę w kolorze białym w małej sypialni (np. model BEGO), zyskujemy przestrzeń i rozjaśniamy wnętrze. Wizualny efekt większego wnętrza uwypuklą elementy szklane, jak lacobel albo lustra na drzwiach. Idealnym przykładem będzie szafa HOME. Wnętrze rozjaśni również szafa w kolorze dąb sonoma. Z kolei imponująca szafa w odcieniu wenge albo odważnym czarnym macie powinna być ozdobą przestronnego salonu albo dużej sypialni.

Kolorystyka a style aranżacyjne

Modne wnętrza charakteryzują się określoną stylistyką – od przepychu glamour po surowy minimalizm, a każdy z nich bazuje na swoich ulubionych kolorach. Nie bez powodu w sypialniach czy łazienkach tak chętnie sięgamy po styl skandynawski, w którym po mistrzowsku wykorzystuje się atuty jasnych kolorów i pastelowych odcieni, które rozświetlają oraz powiększają wnętrze. Stosujemy je wybierając farbę, tapetę czy płytki ścienne, ale także ustawiając praktyczną komodę albo szafę w kolorze dąb san remo, czystej bieli lub jasnym odcieniu szarości.

 

Inspiracja tradycyjnymi materiałami wyróżnia styl klasyczny, w którym chętnie sięga się po wykończenia i meble drewniane. Można go zastosować wszędzie – od kuchni po sypialnię, w małych i w dużych metrażach. Solidny dębowy mebel będzie królował w salonie, podobnie jak stylowa szafa w kolorze trufla albo wenge. Jasne sosnowe meble czy olcha to idealny wybór do mniejszych, kameralnych wnętrz.

 

W modnym minimalizmie i loftowym industrialu stawia się na prostotę, surowość i otwarte przestrzenie. Podłogi, ściany i meble powinny być w czystych, stonowanych kolorach. Właśnie w industrialnych, nowoczesnych wnętrzach możemy pozwolić sobie na dużą szafę w kolorze szarym, grafitowym, a nawet czarnym. Szczególnie, jeśli kontrastuje z jasnymi ścianami albo surowym betonem.

Jak dobrać kolor mebli do ścian?

Meble muszą pasować stylistycznie do kolorystyki ścian. Oczywiście zawsze można „zaszaleć”, stworzyć wnętrze nietypowe, jednak również tu są pewne sprawdzone reguły, które warto znać:

 

· meble drewniane pasują do każdego tła, do aranżacji klasycznych, industrialnych; jasna szafa w kolorze olchy będzie idealna do mniejszych i nowoczesnych wnętrz, a ciemne drewno pasuje do stylistyki klasycznej, industrialnej, jasnych ścian

· kolorowe fronty wymagają znajomości zasad doboru kolorów opisanych powyżej, w zależności od zamierzonego efektu stylistycznego

· jasne meble, np. beżowa komoda czy szafa w kolorze białym, mogą kontrastować z tłem ścian albo można je wkomponować idealnie przy aranżacji monochromatycznej

· czarne meble to kolejny wariant, który pasuje do każdego tła, w zależności od planowanych efektów, metrażu i stylistyki

Jak wybrać kolor szafy?

Szafa to mebel, który swoją okazałością i designem może zdominować całe wnętrze. Musi być zatem starannie dopasowana, nie tylko pod względem użyteczności, ale i kolorystyki.

 

W klasycznie urządzonych pomieszczeniach, w których dominuje naturalne drewno – sprawdzi się piękna szafa w kolorze dąb sonoma, trufli czy ciemnym wenge. Warto również postawić na klasyczne rozwiązania, takie jak lustro czy przeszklenia na drzwiach.

 

Styl industrialny preferuje stonowane kolory. Na tle jasnej ściany dobrze zaprezentuje się prosta bryła szafy w kolorze szarym lub czarnym – np. imponujący i praktyczny model MEGA dostępny w różnych wybarwieniach. W tej stylistyce odnajdują się też czysta biel i beż, ale i naturalne drewno.

 

Na przeciwległym biegunie mamy luksus wnętrz glamour. Blasku doda okazała szafa w kolorze czarnym z lustrem, o ile mamy do czynienia z dużym, przestronnym wnętrzem. Można także wybrać ciepłe beże wzbogacone przeszkleniami, lacobelem lub lustrem, które ocieplają i powiększają nieco mniejsze pomieszczenia w stylu glamour.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu