Strona główna » Porady » Szafa przesuwna czy otwierana - którą wybrać?

Szafa przesuwna czy otwierana - którą wybrać?

#szafa do sypialni przesuwna czy otwierana
#lepsza szafa przesuwna czy otwierana


Szafa przesuwna czy otwierana - którą wybrać?

 

Wybierając meble bierzemy pod uwagę ich wygląd, jakość, kolor, wymiary. Nie mniej istotnym kryterium jest funkcjonalność, a w przypadku szafy będzie to na pewno system zamykania. Determinuje łatwy i szybki dostęp do przechowywanych rzeczy, a także ergonomiczne i wygodne zagospodarowanie przestrzeni. Musimy zatem dokonać wyboru pomiędzy szafą przesuwną i otwieraną.

Szafa przesuwna – zalety i wady

Oszczędność miejsca – to pierwsze skojarzenie, jakie nasuwa się, jeśli chodzi o zalety szaf przesuwnych. Przy niewielkim metrażu to wręcz idealne rozwiązanie, dzięki któremu nie zajmiemy połowy niewielkiej sypialni czy przedpokoju otwierając imponujące drzwi szafy. To również doskonały sposób na zagospodarowanie nietypowych wnętrz, takich jak sypialnia na poddaszu. Tym bardziej, że szafy przesuwne mogą mieć różne gabaryty i wnętrza z relingiem, półkami, praktycznymi przegrodami. Niewielki mebel, taki jak szafa przesuwna z lustrem MAYA 120 cm, zmieści się w małym pokoju na poddaszu. Z kolei model MEGA (szerokość 250 cm) zastąpi garderobę w sypialni. Co zasługuje na podkreślenie szafy te możemy zamówić na wymiar.

 

Kiedy zastanawiamy się nad tym, czy lepsza będzie szafa przesuwna czy otwierana, warto wziąć pod uwagę także to, że odsuwając drzwi mamy dostęp praktycznie do wszystkiego, co się w niej kryje. Jest to o tyle istotne, że taki system daje praktycznie nieograniczone możliwości wykorzystania wnętrza mebla. Szafa przesuwna to nie tylko miejsce na ubrania. Można w niej „ukryć” podręczną biblioteczkę, sprzęt RTV itp.

 

Kolejny atut to oczywiście wzornictwo, kolorystyka i wykończenie. Wszystkie szafy w sklepie homeyes.pl dostępne są w bogatej gamie kolorów – od bieli, szarości i czerni, po płytę imitującą dąb czy olchę. Efektownie prezentują się szafy przesuwne z lustrem i wykończone płytą laminowaną lub stylowym szkłem lacobel.

 

Szafa do sypialni przesuwna czy otwierana – co jeszcze warto wziąć pod uwagę podejmując decyzję? Oczywiście ewentualne mankamenty tego rozwiązania. Pierwszy wynika ze specyfiki działania systemu przesuwnego, w którym dwie osoby nie mogą równocześnie korzystać z różnych części szafy. Kolejny problem jest związany z zastosowanymi prowadnicami. Jeśli będą gorszej jakości, drzwi mogą otwierać się głośno, zacinać itp. Dlatego warto postawić na dobre, sprawdzone rozwiązania, jak w szafach oferowanych w homeyes.pl. Mają one zamontowany np. system jezdny z aluminiowymi prowadnicami i ułożyskowanymi kółkami.

Szafa uchylna – zalety i wady

Oczywiście nie zawsze lepsza będzie szafa przesuwna – otwierane standardowo modele nadal mają wielu zwolenników. Jeśli decydujemy się na niezbyt duży mebel i płytkie wnętrze, drzwi uchylne będą praktycznym rozwiązaniem, ponieważ nie wymagają montażu torów i prowadnic zajmujących miejsce w szafie. System uchylny będzie też najlepszym wyborem przy meblach jednodrzwiowych i wąskiej zabudowie.

 

Szafa otwierana zapewnia dostęp do wybranych zakamarków wnętrza bez konieczności przesuwania drzwi i niezależne korzystanie z jej zasobów przez więcej niż jedna osobę. Taka tradycyjna szafa uchylna może być pięknym stylowym meblem w dużej sypialni.
Jeśli chodzi o wady na pierwszy plan wysuwa się przestrzeń, jaką zajmuje otwierane skrzydło drzwi, szczególnie przy większym meblu. Inne mankamenty są uzależnione od zastosowanych komponentów. Chodzi tu oczywiście o zawiasy czy też brak systemu cichego zamykania.

Lepsza jest szafa przesuwna czy otwierana?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Na optymalny wybór wpływa wiele czynników, począwszy od gustów i preferencji, przez rodzaj pomieszczenia, aż po metraż i wykorzystanie mebla. Jeśli ma to być praktyczny i ergonomiczny mebel, wygodna szafa do sypialni, zarówno przesuwna jak i otwierana mają swoje zalety. W małym pomieszczeniu lepszym wariantem będzie system przesuwny, szczególnie, jeśli mamy do czynienia z kameralnym wnętrzem na poddaszu czy innym mało ustawnym rozmieszczeniem.
Atutem jest też design szaf przesuwnych - na przykładzie modeli takich jak szafa SOLO, TUWIMAZJA czy VIVAT widzimy, że komponują się z różnymi aranżacjami, a paleta wybarwień, materiałów wykończeniowych zapewnia idealny wybór do każdej sypialni. Warto wziąć także pod uwagę możliwość wykonania mebla na indywidualne zamówienie lub dodania opcjonalnego wyposażenia (np. praktyczne oświetlenie w szafie POLO czy DAFNE).

 

Szafy uchylne, tradycyjnie otwierane mają również wiele zalet. Sprawdzają się w przypadku wąskiej zabudowy, jako efektowne witryny albo przy większym metrażu, gdzie otwierane drzwi nie kolidują z innymi meblami. Również w tym przypadku mamy szeroki wybór, jeśli chodzi o gabaryty, wzornictwo czy kolorystykę.

Tagi: szafa do sypialni przesuwna czy otwierana, lepsza szafa przesuwna czy otwierana

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu